Vpliv umetne inteligence na človeštvo


Na današnjem uvodnem predavanju novega doktorskega študija Uporabna umetna inteligenca smo v sodelovanju z Znanstveno-raziskovalnim središčem Koper na Alma Mater gostili znanstvenico prof. dr. Noreen Herzfeld, ugledno profesorico računalništva in teologije na Saint John's University v Minnesoti v ZDA, ki se ukvarja z raziskovanjem umetne inteligence in etike.

Prof. dr. Herzfeldova se je v predavanju osredotočila na področje trajnosti in umetne inteligence, ki jenenadoma postala res velika tema. Predvsem zaradi velikih jezikovnih modelov, zlasti Chat Gpt, pa tudi Dolly Valley in vseh drugih modelov, ki uporabljajo globoko učenje in velike nabore podatkov. »Povsod  vidimo naslove, ki nas opozarjajo na umetno inteligenco. Mislim, da je eno od vprašanj, ki si ga moramo vedno zastaviti, koliko tega je res in še pomembnejše ali je umetna inteligenca politično ali družbeno vzdržna. Kako vpliva na našo družbo? Na našo politiko in na medsebojne človeške odnose?« je dr. Herzfeldova postavljala retorična vprašanja. 

Prof. dr. Noreen Herzfeld je na Državni univerzi Pennsylvania diplomirala iz računalništva in matematike in nato doktorirala iz teologije na The Graduate Theological Union, Berkeley. Je avtorica knjig In Our Image: Artificial Intelligence and the Human Spirit (Fortress, 2002); Technology and Religion: Remaining Human in a Co-Created World (Templeton, 2009); The Limits of Perfection in Technology, Religion, and Science (Pandora, 2010) in urednica revije Religion and the New Technologies (MDPI, 2017). 

Herzfeldova poučuje na oddelku za računalništvo in na oddelku za teologijo na Univerzi St. John's in College of St. Benedict, kar odraža njena dva primarna raziskovalna interesa – presečišče vere in tehnologije ter religije in konfliktov.

Bibliografija prof. dr. Noreen Herzfeld obsega številne članke in poglavja v knjigah na temo umetne inteligence in etičnih vprašanj. »Dandanes se ljudje pogosto sprašujemo, kako umetna inteligenca spreminja naše medsebojne odnose in hkrati odnos do sveta okoli nas. To je izjemno pomembno  področje, saj se algoritmi umetne inteligence in robotika infiltrirajo na vedno več področij našega življenja,« izpostavlja dr. Herzfeldova. 

»Novemu študijskemu programu Uporabna umetna inteligenca na Alma Mater želim dobro in uspešno popotnico na tem izredno hitro razvijajočem in pomembnem področju. Hkrati pa si želim, da bi študenti pri svojem delu razmišljali, ne samo o pozitvnih stvareh, ki jih je prinesla umetna inteligenca, pač pa tudi o morebitnem vplivu, ki bi ga umetna inteligenca lahko imela na človeštvo, medsebojne odnose in na prostor v katerem živimo,« je ob zaključku zaželela prof. Dr. Noreen Herzfeld. 

Galerija