Diagnoza: Lijakast prsni koš


Študentka fizioterapije na Alma Mater Ana Dolenc je v diplomski nalogi preučila različne vrste fizioterapevtskih tehnik, ki jih fizioterapevti uporabljajo pri delu z otroci, ki imajo diagnozo pectus excavatum.

Pectus excavatum, bolj poznan kot lijakast prsni koš sodi med deformacije prsnice, pri čemer so hrustanci, ki se nahajajo v stiku prsnice in reber, ugreznjeni navznoter. »Za zdravljenje in obvladovanje diagnoze se v medicini uporablja konzervativno zdravljenje, v primeru napredovane bolezni, pa se lahko odločijo tudi za operativni poseg. Fizioterapevtska vadba je še vedno osnova in nosi velik pomen pri zdravljenju in obvladovanju pectus excavatuma,« poudarja diplomantka Ana Dolenc in dodaja. 

Pri bolnikih, pri katerih poteka bolezen asimptomatsko ali imajo blažje simptome bolezni ter jih diagnoza ne ovira pri vsakodnevnih opravilih, poskušamo stanje vzdrževati in izboljševati s pomočjo vaj za krepitev mišic prsnega koša ter vaj za pravilno telesno držo. Pomembno je, da bolnik vztraja pri izvajanju vaj ter jih izvaja redno. Ko bolnik doseže boljšo gibljivost prsnega koša ter primeren mišični tonus, lahko nadaljujemo z učenjem pravilnih vaj za korekcijo drže.

Za izboljšanje stanja pa mora bolnik pri izvajanju vaj slediti naslednjim ciljem: 

- povečanje gibljivosti in elastičnosti hrbtenice in stene prsnega koša, 

- podaljšanje skrajšanih struktur, 

- krepitev oslabelih mišic prsnega koša, 

- korekcija drže.

VAJA 1: Pacientov položaj je klečeč, trup je vodoravno s tlemi, roke so iztegnjene v podaljšku hrbtenice. Z rokami se pacient oprime stenskega letvenika ter počasi spusti telo proti tlom tako, da pritisne lopatice v smeri navzdol. Ta položaj zadrži 8 sekund ter naredi 20 ponovitev v 4 serijah. S to vajo se raztegnejo mišice sprednje stene prsnega koša, predvsem mišica pectoralis major 

VAJA 2: Pacient stoji bočno ob steni. Roko, ki je ob steni, položi na steno nekoliko višje od nivoja njegovih ramen. V tem položaju pacient zarotira svojo medenico v smer vstran od stene, vendar mora pri tem roka ves čas ostati v enakem položaju. Pacient mora čutiti raztezanje mišic na sprednji strani ramena ter stranskem deli prsnega koša. Položaj zadrži 8 sekund ter se vrne v izhodiščni položaj, opravi 20 ponovitev v 4 serijah. S to vajo dosežemo največji razmak torakalnih vretenc ter razteg ligamentov na kontralateralni strani 

VAJA 3: Pacient sedi na stolu ter svojo roko premakne nad glavo tako, da z njo zaobjame glavo, drugo roko pa ima naslonjeno na ipsilateralni bok. Pacient izvede stranski odklon in pri tem čuti razteg mišic na nasprotni strani trupa. Položaj zadrži 8 sekund ter se nato vrne nazaj, vse skupaj ponovi 20 krat v 4 serijah.

VAJA 4: Pacient ležI na trebuhu, pod seboj ima podloženega enega ali dva vzglavnika. Stopala lahko zatakne za letvenik, roke pa ima sklenjene za glavo. Ob močnem vdihu privzdigne tudi zgornji del trupa, ta položaj zadržI 8 sekund ter nato popusti ter ponovi 30 krat z vmesnimi pavzami po 10 ponovitvah, vse skupaj pa naredi 4 serije.

VAJA 5: Pacient je v položaju na trebuhu, obe dlani sta na tleh, saj se z aktivacijo rok dvigne od podlage. Vaja je sestavljena iz 3 nivojev. V prvem nivoju pacient dviguje le zgornji del trupa, v drugem delu dvigne celoten trup, v tretjem delu pa med dvigom trupa izvede še plosk z rokami. Ko pacient dobro osvoji en nivo, se odpravi na naslednjega. Vajo ponovi vsega skupaj 30 krat z vmesnimi premori in v 4 serijah na dan. S to vajo krepimo steno prsnega koša, hkrati pa lahko z njo tudi omilimo deformacijo prsnega koša.

VAJA 6: Pacient je v stoječem položaju. Z vsako roko prime elastiko na svojem koncu, upor mora biti takšen, da lahko pacient naredi 10 ponovitev in niti ene več. Elastiko nato raztegne ter jo vzdržuje v položaju, da so komolci ves čas iztegnjeni. Z iztegnjenimi komolci premika roki nad glavo ter nato počasi za zadnjico. Vajo ponovi 10 krat, vmes sledi počitek ter nato še 2 krat po 10 ponovitev. V dnevu mora opraviti 4 serije. Ta vaja služi za krepitev mišic vratu, ramen ter zgornjega dela prsnega koša ter hrbta. Uporabljamo jo lahko tudi za vajo stabilizacije zgornjega dela prsnega koša.

»Fizioterapija ima pozitiven učinek pri konzervativnem zdravljenju, kjer je poudarek na izboljšanju telesne drže ter krepitvi in raztezanju mišic prsnega koša, kakor tudi po operaciji, ko pride v ospredje pomen dihalnih vaj ter dobra predihanost pljuč,« še povzame diplomantka.