
Kako vrhunski športniki ohranjajo telesno pripravljenost, se izognejo poškodbam in hkrati izboljšujejo svojo zmogljivost? Katere sodobne metode uporabljajo fizioterapevti, da posamezniku povrnejo moč, gibljivost in ravnovesje?
Odgovore na ta in številna druga vprašanja smo prejeli na ekskluzivnem masterclassu z Romanom Jahodo, priznanim fizioterapevtom, športnim terapevtom in trenerjem, ki svoje znanje že vrsto let uspešno uporablja v sodelovanju z vrhunskimi športniki, sodniki UEFA, ekipo Alinghi ter dirkači Formule 1, predvsem kot osebni terapevt Ralfa Schumacherja.
Na seminarju z naslovom "Od osnov do specifike – preprečevanje poškodb, rehabilitacija in športna zmogljivost", ki je potekal na Univerzi Alma Mater Europaea v Mariboru in Ljubljani, je Jahoda predstavil svojo filozofijo gibanja in pristopa k telesni zmogljivosti, ki presega klasične okvire športne vadbe in rehabilitacije.
»Učinkovit trening, bodisi v kontekstu vrhunskega športa, rekreativne aktivnosti ali rehabilitacije, ne more temeljiti zgolj na ponavljanju športno specifičnih gibanj ali osredotočanju na posamezne mišične skupine. Ključ do trajnega napredka, preprečevanja poškodb in izboljšanja splošnega počutja je v razumevanju človeškega telesa kot funkcionalne celote,« je poudaril Jahoda.
Z številnimi navdušenimi udeleženci je delil praktične pristope mobilizacije, stabilizacije, funkcionalnega treninga, aktivne vadbene terapije in individualiziranih rehabilitacijskih procesov. Posebej je izpostavil pomen osnovnih gibalnih komponent: gibljivosti, fleksibilnosti, stabilnosti, moči, propriocepcije in koordinacije, ki so pogosto zanemarjene v enostranskih treningih, kar vodi v kompenzacijske vzorce in preobremenitve določenih struktur.
»Fizioterapija in vadbeni proces ne smeta temeljiti zgolj na simptomatskem zdravljenju. Drža telesa, gibljivost prsne hrbtenice, funkcionalnost kolčnega sklepa in mišična usklajenost igrajo ključno vlogo pri razumevanju vzroka težav,« je dodal.
Njegov pristop je strukturiran, a hkrati prilagodljiv – usmerjen k posamezniku, njegovim ciljem, sposobnostim in omejitvam. Po njegovem mnenju mora biti naloga terapevta ali trenerja v tem, da zna natančno prisluhniti telesu in ustrezno izbrati vaje, njihovo težavnost ter trenutek v procesu napredka.
»Moj cilj ni le odpraviti bolečino ali izboljšati rezultat. Moj cilj je, da vsakdo začuti moč in svobodo lastnega gibanja,« pravi Jahoda.
Udeleženci so iz prve roke spoznali, kako pomembno je razumeti telo kot povezano celoto in kako lahko z ustreznim znanjem in usmerjenim delom vsak posameznik, športnik ali pacient doseže svoje največje zmožnosti.