Erasmus+ izmenjava v Turčiji je bila prelomno potovanje


Lana Ritlop, naša študentka zdravstvenih ved in vodja humanitarnih odprav Fizioterapevti brez meja, je na travmatološkem oddelku univerzitetne klinike Erciyes v Turčiji opravila Erasmus+ prakso. Izpostavlja, da je bila ta izmenjava zanjo nedvomno prelomno potovanje.

“Od kulturne potopitve in akademske rasti do osebnega razvoja in spletanja prijateljstev za vse življenje je ta izkušnja pustila neizbrisen pečat v mojem življenju. Razširil se je moj pogled na svet, spodbudil večje spoštovanje različnosti in me opremil z neprecenljivimi veščinami, ki mi bodo dobro služile v globalno povezanem svetu,« izkušnjo opisuje Lana Ritlop in nadaljuje, da program izmenjave Erasmus ponazarja moč izobraževanja za preseganje meja, premoščanje kultur in oblikovanje posameznikov v globalne državljane, ki so pripravljeni pozitivno prispevati k družbi. 

  

Razširitev akademskih znanj in poglobljeni raziskovalni pristopi 
Poleg kulturne poglobitve je program Erasmus študentki zagotovil idealno platformo za akademsko rast:»Študij v drugem izobraževalnem sistemu me je izzval, da se prilagodim novim metodam poučevanja, pristopom in zahtevam poučevanja. Interakcija s profesorji in študenti iz različnih okolij je okrepila moje kritično razmišljanje, komunikacijske sposobnosti in sposobnost učinkovitega sodelovanja v večkulturnem okolju. Poleg tega mi je možnost vpisa v tečaje, ki niso na voljo na moji domači instituciji, omogočila razširitev akademskega znanja in raziskovanje novih področij zanimanja. Poleg tega sem tudi imela možnost prepotovati velik del Turčije in se naučila osnove turškega jezika.«

Lana Ritlop sporoča še to: 
»Takšna potovanja so idealno okolje za samorefleksijo in osebno odkrivanje. Ker sem se oddaljila od znanih rutin in pričakovanj vsakdanjega življenja, sem imela prostor za introspekcijo in pridobivanje jasnosti glede lastnih vrednot, želja in namena. Izpostavljenost novim kulturam, pokrajinam in izkušnjam me je spodbudila, da sem preizprašala lastna prepričanja in sprejela osebno rast. Potovanje je služilo kot “katalizator” za samoodkrivanje, saj mi je omogočilo odkriti skrite strasti, talente in vidike svoje osebnosti. Med izmenjavo je še toliko bolj postalo očitno, da je humanitarnost definitivno moje področje, na katerem bom delala svoje celo življenje. 

Usoda je želela, da sem svoje pripravništvo na kliniki Erciyes začela ravno takrat, ko se je pomoč vsakega posameznika potrebovala najbolj. Zloglasni potres, ki se je zgodil na vzhodu Turčije je terjal ogromno žrtev. Čeprav sem že na dodiplomskem študiju po državah Afrike delala z različnimi pacienti, je delo z pacienti ki prihajajo v groznih stanjih iz področja naravne nesreče na tvoj oddelek nekaj povsem drugega. Takšna situacija te tudi prisili, da se znajdeš pri delu povsem na novo. 

Imela sem privilegij se srečati z ljudmi iz vseh družbenih slojev. Ta srečanja so v meni spodbudila pomembne povezave in gojila empatijo. 

Vključevanje v pogovore z domačini, poslušanje njihovih zgodb in pričevanje njihovim perspektivam je negovalo globlje razumevanje življenja. Vzpostavljanje povezav med izmenjavo me je naučilo vrednosti sočutja, empatije in moči človeške povezanosti pri premoščanju kulturnih vrzeli in spodbujanju medsebojnega razumevanja. Turki so kulturno in duhovno bogat narod. Vera predstavlja pomemben gradnik življenja in zato je tudi vzdušje tam popolnoma drugačno; mirnejše. Takšni delovni pogoji tudi pri posamezniku spremenijo način razmišljanja in te popeljejo v bolj produktivno delo. 

 

 

 

Pridobljeno znanje bom uporabila ne le pri opravljanju svojega poklica, temveč tudi pri ustanavljanju društva na humanitarnem področju ter pri reševanju najzahtevnejših globalnih vprašanj na prihajajoči konferenci Best Diplomats v New Yorku. Izjemno sem hvaležna za to priložnost, ki mi je bila vsekakor vstopnica v svet.