Fizioterapija ima pomembno vlogo pri urinski inkontinenci


Urša Varl je postala diplomirana fizioterapevtka. V zaključnem delu pod mentorstvom viš. pred. Patricije Goubar je prikazala primerjavo psihofizične kakovosti življenja žensk z urinsko inkontinenco pred in po fizioterapevtskem zdravljenju.

Urinska inkontinenca je težava nehotnega uhajanja urina. Literatura navaja, da je omenjena težava eden od najpogostejših zdravstvenih problemov pri ženskah. Hkrati pa je zaskrbljujoče, da veliko ljudi s simptomi nehotnega uhajanja, ne poišče ustrezne strokovne pomoči. Ker je problematika široka je študentka Urša Varl želela  ugotoviti vpliv fizioterapije na psihofizično počutje posameznic s simptomi nehotnega uhajanja.

»Na tem mestu bi želela opozoriti, da imamo za obvladovanje simptomov urinske inkontinence v sklopu fizioterapevtskih obravnav veliko različnih pristopov, zato je ključnega pomena, da težava ne ostaja zamolčana, saj molk situacijo s številnih vidikov poslabšuje,« poudarja Varlova, ki je s kvantitativnim raziskovanjem ugotovila izboljšanja po fizioterapevtskem zdravljenju glede socializacije, psihičnega počutja, vsakdanjih opravil, telesne in spolne aktivnosti pri ženskah z urinsko inkontinenco v našem vzorcu. 

»Zato menim, da imamo fizioterapevti veliko vlogo pri obvladovanju simptomov urinske inkontinence v začetnih fazah, tako v smislu spodbujanja in edukacije zdravega življenjskega sloga, kot zdravljenju z veliko izbiro konservativnih postopkov. Velikega pomena je, da se zavedamo, da urinska inkontinenca ni zgolj fizični, medicinski ali higienski problem, pač pa upoštevamo, da lahko povzroča stiske in problematiko širšega področja. Zato je ključnega pomena, da so ljudem poznane možnosti in učinkovitosti zdravljenja,« še izpostavlja Urša Varl.