Nikodemove večere 2024 smo minuli ponedeljek odprli z okroglo mizo na temo "Tiha moč zasvojenosti". Dogodek, ki sta ga pripravili Univerza Alma Mater Europaea in Univerzitetna župnija Maribor, je pritegnil skoraj 150 udeležencev, ki so prisluhnili razpravi strokovnjakov prof. dr. Sebastjana Kristoviča in Mihe Kramlija.
Moderatorka večera Špela Pokeržnik je vodila pogovor o sodobnih tehnologijah in njihovem vplivu na zasvojenost, predvsem pri mladih. Prof. dr. Sebastjan Kristovič, profesor na Alma Mater Europaea in strokovnjak za duševno zdravje, je zasvojenost opisal kot beg iz življenja in odnosov. Dr. Kristovič je poudaril, da so zasloni, ki so del digitalizacije, v majhnih količinah lahko koristni, vendar v prevelikih količinah vodijo v škodljive posledice za kakovost življenja in zdravje, tako duševno kot fizično.
Miha Kramli, psihoterapevt in vodja centra za zdravljenje odvisnosti v Novi Gorici, pa je opozoril na nevarnosti digitalne odvisnosti, ki se pogosto pojavi že v otroštvu. Poudaril je pomen ozaveščanja in ustvarjanja zdrave uporabe tehnologije v družinah ter zaščite naših možganov pred digitalnimi vsebinami.
Najkrajša definicija zasvojenosti, kot sta jo opisala Kristovič in Kramli, je beg iz življenja in beg iz odnosov. Kristovič je zaslone primerjal z vinom, saj so v manjših količinah lahko koristni, v prevelikih pa škodljivi. Svetoval je, da se družine preizkusijo v obdobju popolne abstinence od zaslonov, da bi razumeli, kako zasloni vplivajo na njihova življenja in odnose.
Miha Kramli je izpostavil, kako se digitalna odvisnost lahko že zgodaj razvije pri otrocih, ko gledajo digitalne vsebine, zaradi česar izgubljajo potrebo po gibanju in raziskovanju. Kramli je opozoril, da je edina zaščita možganov ustvarjanje zdrave uporabe tehnologije v družinah, s postavljanjem jasnih mej in avtoriteto staršev.
Duševno zdravje se v zadnjih 25 letih v Sloveniji in drugih razvitih državah poslabšuje za 70 odstotkov, zaradi česar je vedno bolj aktualno vprašanje digitalnih zasvojenosti. Kristovič je zaslone primerjal z digitalnim kokainom, saj lahko zasloni pri otrocih povzročijo podobne učinke na možgane kot trda droga. To stanje vodi v pasivnost, apatičnost in brezvoljnost.
Sledita še dva Nikodemova večera. Nocoj, 19. novembra, bo tema "Ko študent od doma gre", kjer bo govora o izzivih, s katerimi se mladi soočajo ob prehodu iz domačega okolja na fakultete. Maja Gselman in Urša Mikolič bosta govorili o pomenu podpore v teh občutljivih obdobjih.
Zaključni večer, ki bo v sredo, 20. novembra, bo raziskoval zapletene odnose, ki jih zaznamujeta zasvojenost in bolezen. Pod temo "Ti, v moji krvi" bosta Žiga Kastelic in Sonja Gerič Bevec delila osebne zgodbe ter razmišljanja o tem, kako alkoholizem in bolezni vplivajo na posameznike in njihove družine.
Nikodemovi večeri ponujajo pomembno priložnost za razpravo o sodobnih izzivih in problemih digitalne dobe ter o tem, kako lahko vsak posameznik in družina prispeva k ustvarjanju zdravega okolja v sodobni družbi.