Doktorantka socialne gerontologije na Alma Mater Mihaela Kežman se je ukvarjala z vlogo medgeneracijskega turizma v prenosu vrednot med generacijami v slovenski družbi. Proučevanje medgeneracijskega udejstvovanja starih staršev in njihovih vnukov pa predstavlja precej nov, a hkrati slabo raziskan fenomen prenosa vrednot.
»Turizem starejših je v zadnjem obdobju v precejšnjem porastu. Nastal je kot produkt prostega časa predstavlja hedonistično komponento uživanja in zabave, zato kot takšen ponuja možnost prenosa vrednot, kjer se lahko srečata dve generaciji in skozi katerega se prenašajo vrednote,« pojasnjuje Kežmanova in dodaja, da je proučevala vrednote povzete po Muskovi lestvici vrednot, ki se skozi medgeneracijski turizem prenašajo, oziroma so starejšim pomembne za prenos. »Področje prenosa vrednot in turističnega medgeneracijskega sobivanja je v Slovenskem prostoru še dokaj neraziskano,« poudari Kežmanova in izpostavi, da obstajajo statistično značilne razlike med vrednotami, ki so starim staršem osebno pomembne in med vrednotami, ki so starim staršem pomembne za prenos na vnuke. »Stopnja izobrazbe in višina mesečnega dohodka ne vplivata na dojemanje možnosti prenosa vrednot. Tudi pogostost stikov s svojimi vnuki ni dejavnik, ki bi vplival na izbornost medgeneracijskega turizma, čeprav babice pogosteje kot dedki izbirajo športne in kulturne medgeneracijske turistične aktivnosti,« je jasna doktorantka.
»Mihaela Kežman je s svojim raziskovalnim delom prinesla nova spoznanja na področju socialne gerontologije, sociologije družine, sociologije izobraževanja in sociologije turizma ter prispevala k nastajanju novih medgeneracisjkih programov in h kakovostnejšemu medgeneracijskemu sobivanju,« ponosno pove mentorica doktorske naloge zasl. prof. dr. Jana Goriup.