Študentka socialne gerontologije Ajda Cvelbar je zaključno magistrsko delo posvetila raziskavi o potrebah odraslih in starejših v obdobju rehabilitacije po raku, pri čemer je izpostavila, da rak ni več sinonim za smrtno obsodbo in da bo družba le s prepoznavanjem raznolikih potreb v različnih življenjskih obdobjih dosegla celovitost obravnave onkoloških bolnikov v vseh fazah izkušnje raka.
»Pojavnost raka še vedno narašča, kar na eni strani pripisujemo demografskim spremembam, kot sta daljšanje pričakovane življenjske dobe, staranje prebivalstva in na drugi strani izboljšanim metodam diagnostike raka. V zadnjih desetletjih so se z napredkom medicine pojavile uspešnejše metode zdravljenja, ki so privedle do povečanega števila preživelih z rakom,« pojasnjuje študentka in dodaja, da zadovoljevanje potreb onkoloških bolnikov močno vpliva na kakovost življenja, kljub temu pa je pogosto preozko usmerjeno v medicinski vidik (ozdravitev) ter premalo individualno in celostno usmerjeno v posameznika, zato lahko nekatere potrebe ostanejo nezadovoljene ali celo neprepoznane.
Študentka Ajda Cvelbar je s pomočjo raziskave ugotovila, da se v obdobju rehabilitacije odraslih onkoloških bolnikov pojavljajo univerzalne in specifične potrebe, ki se sčasoma spreminjajo in na katere vplivajo različni dejavniki posameznika, bolezni in okolja. »Da bi bila oskrba onkoloških bolnikov po zaključku zdravljenja raka kakovostnejša, bo v prihodnje treba prepoznavanje individualnih potreb umestiti v program celostne oskrbe bolnikov z rakom in potrebe upoštevati v vsakodnevni praksi.«