Socialni gerontologi predstavili primere dobrih praks iz tujine


Katedra za socialno gerontologijo je danes izvedla diseminacijo obiskov skupnosti za starejše po Evropi preko programa Erasmus+ v obliki predstavitve, z naslovom SKUPNOSTI STAREJŠIH V EVROPSKEM PROSTORU: PRIMERI DOBRIH PRAKS.

Ena od oblik nadgradnje študija socialne gerontologije je izkustveno učenje na strokovnih ekskurzijah, ki študentom omogočajo usvajanje novih znanj. Visokošolski učitelji in študenti socialne gerontologije na Alma Mater Europaea so v letošnjem letu obiskali Whiteley Village - eno od najstarejših skupnosti upokojencev v Angliji, Hogeweyk – napredno vas za oskrbo starejših z demenco na Nizozemskem, Ciudad Patricia - vodilno letovišče za starejše v Evropi, ki omogoča samostojno življenje ljudem v upokojitveni starosti in Rajagari – bolnišnico v zvezni državi Kerali v Indiji. 

»Tovrstne ekskurzije omogočajo vpogled, pregled, navzočnost in vključenost v dogajanje, prav tako predstavljajo pobudo za sodelovanje, motiviranje, delo s starejšimi in domisleno, izvorno ter originalno razmišljanje. Prepričana sem, da smo po vseh teh obiskih vsi bogatejši za nova spoznanja, ki jih lahko delno prenesemo tudi v slovensko prakso,« je uvodoma povedala prof. dr. Jana Goriup, predstojnica Katedre za socialno gerontologijo na Alma Mater Europaea.

Predstojnik doktorskega študija socialne gerontologije na Alma Mater prof. ddr. David Bogataj je povedal, da so v sklopu strokovnih ekskurzij odkrili številne druge rešitve za starejše in ne zgolj klasičnih domov za ostarele, ki jih poznamo v Sloveniji. »Gre za skupnosti. To so načrtno grajeni prostori, ki zgleda popolnoma drugače. V bistvu je to prava sosesko z organiziranimi oblikami gospodinjskih skupnosti, v katerih imajo oskrbovanci tudi dostop do trgovine, kamor gredo skupaj z gospodinjo v nabavo ali pa po kakšni drugih dnevnih obveznostih, ki so jih bili vajeni sicer, « primer dobre prakse pojasnjuje ddr. Bogataj.  

»Vsi primeri odražajo socio-ekonomski kontekst njihovih lokacij, ki so odraz zgodovine, kulture prostora in časa ter političnega sistema, kar je potrebno upoštevati pri vpogledih v možne smeri razvoja starosti prijaznih skupnost v Sloveniji. Skupno večini primerov dobrih praks pa ni primarno tehničnega značaja, temveč predvsem družbenega ali konceptualnega značaja, ki preurejajo družbene odnose in izpolnjujejo praznino med konvencionalnimi stanovanji in tradicionalnimi domovi za starejše,« je v svojem predavanju o smereh razvoja starosti prijaznih skupnosti v Evropi izpostavila doktorska študentka mag. Suzanna Mežnarec Novosel

Na predstavitvi je o celostni obravnavi starejših v indijski bolnišnici Rajagari v Kerali spregovorila tudi študentka fizioterapije na Alma Mater in prostovoljka Lana Ritlop. “Bolnišnica, kjer smo opravljali prostovoljno delo, velja za eno izmed najbolj razvitih v zvezni državi Kerala. Fizioterapevtski pristopi se precej razlikujejo od naših. Najbolj zanimivo in tudi najbolj produktivno je bilo delo v sklopu mobilnega paliativnega tima, ki ga sestavljajo zdravnik, socialni delavec, medicinska sestra in fizioterapevt. Obiskujejo prebivalce z neozdravljivimi bolezenskimi stanji, predvsem revno populacijo. Naloga paliativnega tima je tudi, da na terenu poskrbijo za osnovne življenjske potrebščine,” je med drugim povedala Ritlopova in dodala, da so študenti prostovoljci, ki delujejo v okviru projekta Fizioterapevti brez meja, skušali s svojim znanjem in prostovoljnim delom narediti čim več dobrega za tamkajšnje bolnike.

Celotna predstavitev je zajemala naslednja predavanja:

·      Smeri razvoja starosti prijaznih skupnosti v Evropi 
( mag. Suzanna Mežnarec Novosel)

·      Ustvarjanje družbene vrednosti z vlaganji v socialno infrastrukturo - Vpliv na zdravje in dolgoživost 
(prof. ddr. David Bogataj)

·      Dan v Hogeweyk-u in Whiteley village: perspektiva oskrbovanca 
(
Brigita Vrtačnik in mag. Suzanna Mežnarec Novosel)

·      Animacija, aktivnosti in osebje v Hogeweyk-u  
(Nina Fajfar, Vesna Štumberger Kukovec in Marjanca Gaberšek)

·      Varnost starejših odraslih oseb z napredovano obliko demence v novem kontekstu
(dr. Nataša Štandeker)

·      Pomen zdravega življenjskega sloga starejših v skupnosti in vloga zdravstvenih delavcev v smeri medpoklicnega sodelovanja 
(viš. pred. mag. Nataša Vidnar)

·      Finančni vidiki delovanja skupnosti v Hogeweyk-u in Whiteley village 
(Borut Vidmar)

·      Celostna obravnava starejših v Kerali, Indija 
(
Lana Ritlop, Neža Pahič. Eva Menhart in Anja Jelka Polanec)   

 

Galerija