Teniški komolec je lahko resna težava


Bor Moškon je uspešno diplomiral na študijskem programu fizioterapije. Zaključno delo pod mentorstvom pred. Tatjane Horvat je posvetil teniškemu komolcu.

“Teniški komolec, znan tudi kot lateralni epikondilitis, je bolezensko stanje, ki lahko prizadene celotno populacijo, ne glede na vrsto dela, ki ga posameznik opravlja. Pogosteje se pojavi pri ljudeh, ki pogosto izvajajo ponavljajoče se gibe. Kaže se z omejeno gibljivostjo v komolčnem ali zapestnem sklepu ter prisotnostjo bolečine v lateralnem predelu komolca,” bolezensko stanje opisuje Moškon. 

Na podlagi raziskav, ki jih je preučil v diplomskem delu, pravi, da natančni vzroki teniškega komolca še niso povsem jasni. “Predvideva se, da je stanje posledica ponavljajočih se gibov in obremenitev mišic ter tetiv okoli komolca.”

Obravnava teniškega komolca lahko poteka na več načinov. Med najpogostejše tehnike, ki jih fizioterapevti izvajajo med obravnavo, sodijo vaje proti uporu in raztezne vaje. “V začetnih fazah strokovnjaki priporočajo tehnike za zmanjševanje bolečine, med katere uvrščamo terapije, ki temeljijo na fizikalnih dejavnikih. Priporočene metode vključujejo krioterapijo, terapijo s terapevtskim ultrazvokom, frikcijsko masažo, laser in elektroterapijo. Počitek je pomemben del procesa rehabilitacije,” še poudarja diplomant.  

Teniški komolec je lahko resna težava, saj pogosto privede do nesposobnosti izvedbe vsakodnevnih opravil, kar lahko vodi v slabo psihološko stanje. Slabo psihološko stanje pa lahko vpliva na pojav različnih bolezni, povezanih s stresom in slabim psihološkim zdravjem. “Da bi se izognili nesposobnosti in nefunkcionalnosti, je smiselno redno izvajati vaje proti uporu in raztezne vaje za celo telo kot preventivo pred teniškim komolcem in drugimi obolenji ter poškodbami,” še zaključi.