Umetna inteligenca v arhivih


Alma Mater je tudi letos pokrovitelj konference ZAUH. Dogodka se s predavanjem o možnostih uporabe umetne inteligence v arhivih udeležuje prof. dr. Miroslav Novak.

Konferenca tokrat osrednjo pozornost namenja normativnim ter organizacijskim in tehnološko – tehničnim vprašanjem uporabe, zajemanju, upravljanju in hrambi digitalnih gradiv v poslovnih okoljih, podprtih z mobilnimi in vitrualnimi informacijskimi tehnologijami. Študijski programi arhivistike na Alma Mater zagotavljajo obvladovanje vseh znanj, ki so potrebna za upravljanje in poslovanje z arhivskim in dokumentarnim gradivom od njegovega nastanka preko uporabnosti, vrednotenja, varovanja, dolgoročne hrambe,  digitalizacije v pristojnih javnih arhivih in v arhivskih službah valoriziranih ustvarjalcev.

»Informacijske rešitve in podpore, ki jih na splošno poimenujemo s pojmom 'umetna inteligenca' (UI), se že odsevajo tudi na področju ohranjanja dokumentacije in s tem posledično vplivajo na sodobno arhivsko dejavnost. Arhivski strokovni delavci se tako srečujejo z mnogimi tehnološkimi, informacijskimi, arhivskimi, pa tudi etičnimi in drugimi izzivi s področja zajemanja, ohranjanja in uporabe arhivskega gradiva, ki nastaja v elektronskem okolju,« pojasnjuje prof. dr. Novak in dodaja, da se s primerljivimi vprašanji, vendar z drugačnimi rešitvami soočajo tudi v segmentu fizičnega arhivskega gradiva. Pri tem pa ni pomembno ali se to nahaja še pri ustvarjalcih, ali pa je bilo že prevzeto v arhivska skladišča.

»Poseben izziv za arhivsko strokovno skupnost pa predstavlja adaptacija tradicionalne arhivske doktrine novim okoliščinam. Te so opredeljene z uporabo UI na velikih količinah arhivskih podatkov, ki so podprti s tehnologijo veriženja blokov. V tem kontekstu naj izpostavimo samo vprašanja vrednotenja in ohranjanja različnih vrst metapodatkov, vsebin in okolij, varovanje in ohranjanje elektronskega in fizičnega arhivskega gradiva, uporabo arhivskega gradiva ne glede na okolja, v katerih je nastalo itd. Možnosti neposredne uporabe UI pa se kažejo tudi pri vsakodnevnem arhivskem strokovnem delu,« še sporoča prof. dr. Novak in zaključi, da  slovenska javna arhivska služba pri tem ne zaostaja, zato v predavanju posebej izpostavlja dileme, dosedanje izkušnje in razmišljanja s predmetnega področja.