
V sredo, 16. julija 2025, je na Univerzi Alma Mater Europaea v Ljubljani potekal strokovni posvet z naslovom "Arhiviranje klasičnih in digitalnih dokumentov – od teorije do prakse", ki sta ga organizirala Katedra za arhivistiko na Univerzi Alma Mater Europaea in Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo.
Dogodek sta odprla mag. Teja Božovič Holc, generalna sekretarka na Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo, ter izr. prof. dr. Peter Pavel Klasinc, arhivski svetnik in predstojnik študijskih programov arhivistike na Univerzi Alma Mater Europaea. V uvodnih nagovorih sta poudarila pomen povezovanja teorije z vsakdanjo prakso v javni upravi ter nujnost stalnega strokovnega izobraževanja na področju dokumentarnega in arhivskega gradiva.
Osrednji del posveta je pripadal mag. Tanji Ribnikar in mag. Ivi Katarini Rimele, magistricama arhivistike in dokumentologije, ki sta na podlagi primerov iz prakse predstavili, kako uspešno urejata klasično in digitalno dokumentacijo v okviru Ministrstva za okolje, podnebje in energijo. Njuna predstavitev je izpostavila pomen kakovostnega študija in njegove praktične aplikacije v konkretnih delovnih procesih.
Mag. Ribnikarjeva je med drugim poudarila: "Študij arhivistike nama ni dal le strokovnih orodij, temveč tudi samozavest, da lahko uvajava rešitve, ki imajo dolgoročni učinek. Ko teorijo prevedeš v prakso in vidiš rezultate, postane tvoje delo ne le učinkovito, temveč tudi smiselno."
Dogodek je pritegnil več kot 35 poslušalcev iz različnih ustanov. Udeleženci so z zanimanjem prisluhnili predavanjem ter se vključili v razpravo, ki so jo dodatno obogatili strokovni prispevki dr. Tatjane Hajtnik, dr. Miroslava Novaka in dr. Zdenke Semlič Rajh.
Zaključne misli je podala državna sekretarka mag. Teja Božovič Holc, ki je opozorila na potrebo po večjem zavedanju o vlogi dokumentacije pri strateškem vodenju institucij: "Arhiviranje ni zgolj administrativna naloga – je ogledalo naše odgovornosti do prihodnosti."