Vpliv vodstva na uspeh projekta v neprofitnih organizacijah


Amin Saidoun je uspešno zaključil doktorski študij Projektnega managementa na Univerzi Alma Mater Europaea.

V obsežni in poglobljeni raziskovalni nalogi pod mentorstvom prof. dr. Constante-Nicolete Bodea in somentorstvom prof. dr. Mladena Radujkovića se je osredotočil na uspešnosti projektov v neprofitnih organizacijah in ključno vlogo kompetenc vodenja projektov.

V današnjem svetu so neprofitne organizacije (NPO) pogosto pod pritiskom, da dosežejo jasne in merljive rezultate, kljub omejenim virom. “Kljub temu pa raziskave kažejo, da uspešnost projektov v okviru NPO pogosto zaostaja. Glavni razlog za to težavo je pomanjkanje ozaveščenosti o ključni vlogi kompetenc vodenja projektov pri doseganju uspeha.

Pojasnjuje novopečeni doktorand, ki se v raziskavi posveča vplivu različnih vidikov vodenja projektov na uspeh v NPO. Osrednji poudarek je na kompetencah, kot so izmenjava med voditeljem (Leader-Leader Exchange - LLX), skupne vrednote, rezultatna usmerjenost projektnega tima in osebna komunikacija.

Raziskava uporablja kombinacijo kvantitativnih in kvalitativnih metod, da bi pridobila celovito sliko o tem, kako kompetence vodenja vplivajo na uspeh projektov. “Med marcem in majem 2023 je bila izvedena mednarodna anketa, ki je vključila več kot 100 NPO-jev in 205 udeležencev. Kvantitativni podatki so bili analizirani z uporabo modeliranja strukturnih enačb in metode bootstrap. Poleg tega so bile izvedene fokusne skupine in etnografski intervjuji, da bi potrjevali in poglobili ugotovitv,” pojasnjuje Saidoun.

Rezultati raziskave kažejo, da sta vodstvo in skupne vrednote ključna dejavnika za izboljšanje uspeha projektov v NPO. Osebna komunikacija se je izkazala kot pomembna moderacijska spremenljivka, ki povečuje vpliv vodstva in skupnih vrednot na uspeh projekta. Še posebej pomembno je, da kompetenca projektnega tima za usmerjanje rezultatov kaže večji vpliv na uspeh projekta kot neposredni vpliv kompetence vodje projekta. Ta ugotovitev ponuja pomemben vpogled v to, kako lahko organizacije izboljšajo uspešnost projektov z razvojem kompetenc vodenja pri članih projektnih timov.

Raziskava prav tako ponuja priporočila za prakso in smernice za nadaljnje raziskave. Ključna priporočila vključujejo večjo osredotočenost na razvoj kompetenc vodenja v projektnih timih ter izboljšanje osebne komunikacije in rezultatne usmerjenosti. To lahko organizacijam pomaga pri doseganju boljših rezultatov in izboljšanju uspešnosti njihovih projektov.

Ta študija prispeva k boljšemu razumevanju vpliva kompetenc vodenja projektov na uspeh projektov v NPO in ponuja dragocene strateške smernice za izboljšanje vodenja projektov v neprofitnem sektorju.