Vodja projekta: izr. prof. dr. Matej Mertik
Trajanje projekta: 1.1.2024 – 31.12.2025
Partnerji projekta: Projektna razvojna agencija in komunikacija d.o.o. (vodilni partner), Zalaegerszegi Televízió és Rádió Kft., Zdravstveni dom Gornja Radgona, Lenti Város Önkormányzata, Alma Mater Europaea – Evropski Center, Maribor, Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem
Projekt se izvaja s finančno pomočjo iz sredstev ESRR v okviru programa: IP SI-HU
Stroškovnik celotnega projekta (ESRR sredstva): 299.940,30 EUR
Znesek ESRR sredstev za AMEU: 57.792,00 EUR (80%)
Prispevek partnerja AMEU: 14.448,00 EUR (20%)
Kratka vsebina projekta:
Projekt odgovarja na izzive vse slabšega zdravstvenega stanja prebivalcev z obeh strani meje.
Ocena, da so prehranjevalne in gibalne navade mladih (in ne samo njih) katastrofalne, tako žal sploh ni pretirana. Nacionalne institucije, pristojne za tovrstno problematiko, so prišle do istih spoznanj ter tudi sprejele mnoge sistemske ukrepe, da bi vsaj zajezile, če ne že obrnile te negativne trende. Sistemi za soočanje s problemom debelosti ter slabih prehranjevalnih in gibalnih navad mladih in ostalih ciljnih skupin so torej že vpeljani, vendar marsikje ne dajejo pravih rezultatov, oziroma so nezadostni ter jih je potrebno nenehno krepiti in dopolnjevati. Slovenija in Madžarska pri tem nista nobeni izjemi, oziroma sta glede na zadnje statistične podatke po teh parametrih bolj na negativnem delu lestvice EU držav. Skupno in usklajeno naslavljanje teh vprašanj s strani slovenskih in madžarskih institucij povezanih v tem projektu lahko odigra pomembno vlogo oziroma lahko potencialno dosega večje učinke, kot bi jih brez sodelovanja. Osnova sodelovanja bo podpisan sporazum med partnerji, ki bo nato predstavljal odskočno desko za oblikovanje skupine strokovnjakov iz organizacij partnerjev, katerih prva naloga bo priprava skupne strategija z akcijskim načrtom za postopno odpravljanje vzrokov slabega fizičnega stanja mladih. Načrt se bo pilotno testiral na območjih, kjer bodo izvedeni nekateri ukrepi za izboljšanje fizičnega stanja osnovnošolcev: uvajanje bolj zdrave malice v šolah, izvedba Dnevov zdravja, samotestiranja, udeležba na športnih aktivnostih … Rezultati ukrepov bodo analizirani in na podlagi analize bo pripravljen poseben priročnik, ki bo v krajši in bolj uporabni obliki povzel iz strategije in akcijskega načrta vse, kar je pozitivnega. Njegova uporaba bo ponujena zlasti centrom za promocijo zdravja, šolam, občinam in ostalim deležnikom. V ekspertno skupino bodo vključeni tudi predstavniki dveh visokošolskih organizacij, ki bodo tisti del strategije, ki se nanaša na študente, prenesli v svoje izobraževalne programe z uvedbo skupno načrtovanega novega izbirnega predmeta. V njegovo izvajanje se bodo aktivno vključevali strokovnjaki iz obeh institucij. Nov visokošolski predmet pomeni dodano vrednost projekta, kakor tudi sodelovanje dveh medijskih hiš, ki bosta podobno kot fakulteti medinstitucionalno sodelovali, saj bosta pripravili serijo lastnih in skupnih oddaj o tej problematiki. Oddaje bosta predvajali preko lastnih kanalov, ponujene pa bodo tudi ostalim TV postajam na programskem območju. Velikokrat se namreč pri naslavljanju tovrstne problematike zanemarja pomen in vloga medijev za učinkovito doseganje ciljnih skupin.
Med pomembnimi deležniki so tudi lokalni, regijski ter nacionalni odločevalci, katerim bo na posebnih predstavitvah predstavljen omenjeni priročnik. Pri tem bo kot dodatna možnost izpostavljena ponudba mentorstva pri implementaciji tega priročnika s strani strokovnjakov iz ekspertne skupine. Širše odmevni bosta tudi še 2 konferenci, na katerih bodo razni strokovnjaki predstavili strategijo ter odprli prostor za ostale deležnike, da jo preverijo oziroma dopolnijo.
Osnovni cilj projekta torej je, da se obstoječi sistemi preventive zdravstvenega stanja mladih na programskem območju dopolnijo in tako postanejo še učinkovitejši.
Partnerji projekta bodo z implementacijo rezultatov in kazalnikov projekta vzpostavili trajno medinstitucionalno sodelovanje na področju preventive in ozaveščanja zdravstvenega varstva ter izboljšali učinkovitost organizacij na področju zdravstvene preventive.